ОБЕРЕЖНО ЛІД
опубліковано 22 січня 2021 року о 09:03

В зв’язку з різким потеплінням льодовий покрив на відкритих водоймах став значно тоншим і несе в собі приховану небезпеку. Щоб уникнути небезпеки слід пам’ятати прості правила:

Заходи безпеки на льоду

• Знайдiть для початку стежку або слiди на льоду. Якщо їх нeмaє, позначте з берега маршрут свого руху.

• Подивiться заздалегiдь, чи нeмaє пiдозрiлих мiсць:

- лiд може бути немiцним бiля стоку води ;

- тонкий або крихкий лiд поблизу кущiв, очерету, пiд кучугурами, у мiсцях, де водоростi вмерзли у лiд;

- обминайте дiлянки, покритi товстим прошарком снігу - пiд снігом лiд завжди тонший;

- тонкий лід i там, де б'ють ключi, де швидкий плин або струмок впадає в річку;

- особливо обережно спускайтеся з берега: лiд може нещiльно з'єднуватися iз сушею, можливi трiщини, пiд льодом може бути повiтря.

• Вiзьмiть з собою палицю для того, щоб перевiряти мiцнiсть льоду. Якщо пiсля першого удару палицею на ньому з'являється вода, лiд пробивається, негайно повертайтеся на те мiсце, звiдки ви прийшли. Причому першi кроки треба робити, не вiдpиваючи пiдошви вiд льоду.

• Hi в якому разi не перевiряйте мiцнiсть льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з'ясовувати, наскiльки добре ви запам'ятали i засвоїли цю пораду.

• Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижнi, якщо ви на лижах. Якщо немає i вам треба її прокладати, крiплення лиж вiдстебнiть (щоб, у крайньому випадку, швидко вiд них позбутися), палицi тримайте в руках, але петлi лижних палиць не накидайте на кистi рук. Рюкзак по-вiсьте лише на одне плече, а краще волочiть на мотузцi на 2-3 метра позаду. Якщо ви йдете групою, відстань мiж лижниками (та й пiшоходами) не скорочуйте менше, нiж на 5 метрів.

• Пробийте лунки по рiзнi боки переправи, щоб вимiряти товщину льоду, (рекомендується від-стань мiж ними п'ять метрів) i промiряйте їх. Майте на увазi, що лiд складається з двох про-шаркiв - верхнього (каламутного) i нижнього (прозорого i мiцного). Вимiряти точну товщину можна лише знявши спочатку верхнiй (каламутний) прошарок вiд cнігового, зовсiм уже не-мiцного льоду.

• Безпечним вважається лiд: для одного пiшоходу - лiд зеленуватого вiдтiнку, товщиною не менше 7 сантиметрiв; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрiв (масове катання - 25 сантиметрiв); масова переправа пiшки може бути органiзована при товщинi льоду не менше, нiж 15 сантиметрiв.

• Катайтеся на ковзанах лише у перевiрених та обладнаних мiсцях.

• Якщо лiд почав трiщати та з'явилися xapaктepні трiщини - негайно повертайтеся. Не бiжiть, а вiдxoдьтe повiльно, не вiдpиваючи ступнi ніг вiд льоду.

• Твердо засвойте, що зимова пiдлiдна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторiчний досвiд не самих щасливих рибалок:

- не пробивайте поруч багато лунок;

- не збирайтеся великими групами на одному мiсцi;

- не пробивайте лунки на переправах;

- не ловiть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко вiд берега, яке б клювання там не було;

- завжди майте пiд рукою мiцну мотузку 12-15 мeтpiв;

- тримайте поруч з лункою дошку або велику гiлку.

 Якщо ви провалилися на льоду рiчки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся вiд занурення з головою. Дiйте рiшуче i не лякайтеся, тисячi людей провалювалися до вас i врятувалися.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без рiзких pyxiв вибирайтеся на лiд, наповзаючи грудьми i по черзi витягаючи на поверхню ноги. Головне- пристосовувати своє тiло для того, щоб воно займало найбiльшy площу опори.

Вибравшисъ iз льодового пролому, вiдкотiться, а потiм повзiть в той бiк, звiдки ви прийшли i де міцність льоду, таким чином, перевiрена. Незважаючи на те, що вогкiсть i холод штовхають вас побiгти i зiгpiтися, будьте обережнi до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплi.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповiстiть, що йдете на допомогу. Пiдклaдiть пiд себе лижi, дошку, фанеру (це збiльшить площу опори) i повзiть на них.Наближайтесь до ополонки тiльки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не пiдповзайте, iнакше у водi опиняться вже двоє. Peмeнi, шарфи, дошка, жердина, санки або лижi до-поможутъ врятувати людину. Кидати пов'язанi peмeнi, шарфи або дошки треба за 3- 4 метра.

Якщо ви не один, тодi узявши один одного за ноги, лягайте на лiд ланцюжком i рухайтеся до пролому. Дiйте рiшуче i швидко - постраждалий швидко мерзне в крижанiй водi, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому пiдручний засiб порятунку, витягайте його на лiд i повзiть з небезпечної зони. Потiм укрийте його вiд вiтpy i якнайшвидше доставте в тепле мiсце, розiтрiть, переодягнiть в сухий одяг i напоїть чаєм.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux