11/11/2020
ДІЇ НАСЕЛЕННЯ В ОСЕРЕДКУ ХІМІЧНОГО ЗАРАЖЕННЯ
Хімічна небезпека
Аварії (катастрофи) на підприємствах, транспорті та продуктопроводах можуть супроводжуватися викидом (виливом) в атмосферу і на прилеглу територію небезпечних хімічних речовин (НХР), таких як хлор, аміак, синильна кислота, фосген, сірчаний ангідрид тощо. Це являє серйозну небезпеку для населення, адже заражене повітря вражає органи дихання, а також очі, шкіру та інші органи.
Фактори небезпеки викиду (розливу) НХР :
Забруднення навколишнього середовища, небезпека для всього живого, що опинилося на забрудненій місцевості (загибель людей, тварин, знищення посівів та ін.), крім того, внаслідок можливого хімічного вибуху – виникнення сильних руйнувань на значній території.
Дії у випадку загрози виникнення хімічної небезпеки:
Дії у випадку раптового виникнення хімічної небезпеки:
Хлор
Ознаки отруєння хлором:
Під час вдихання парів хлору виникає ураження легень, яке супроводжується набряком киснево-поглинальних альвеол, які під час кашлю можуть розірватися з виділенням мокроти з кров’ю, внаслідок чого людина гине від нестачі кисню.
Перша допомога при отруєнні хлором:
Одягніть протигаз і виведіть ураженого на свіже повітря. Робити штучне дихання не можна, необхідно у важких випадках застосувати кисневу інгаляцію. Слід забезпечити повний спокій. Для зменшення подразнення – вдихання парів нашатирного спирту, промивання очей, рота, носа 2%-м розчином питної соди.
Дії в осередку зараження:
При виявленні будь-якого виду зараження – негайно дзвоніть за телефоном 101.
При отруєнні хлором – винести потерпілого із зони зараження.
При зупинці дихання – зробити штучне дихання. Шкіру, рот, ніс промити 2%-м розчином питної соди або водою.
Аміак
У випадку розливу рідкого аміаку і його концентрованих розчинів не можна доторкатися до розлитої рідини.
Ознаки отруєння аміаком:
Перша допомога при отруєнні аміаком:
Надання домедичної допомоги при ураженні НХР
В першу чергу негайно захистіть органи дихання від подальшої дії НХР.
Надіньте на потерпілого протигаз або ватно-марлеву пов'язку, попередньо змочивши її водою або 2% розчином питної соди у випадку отруєння хлором, а у разі отруєння аміаком – водою або 5%-м розчином лимонної кислоти.
Винести потерпілого із зони зараження та забезпечити йому спокій і тепло.
Запам'ятайте! Домедична допомога ураженим НХР в осередку хімічного зараження полягає у захисті органів дихання, видаленні та знезараженні стійких НХР на шкірі, слизових оболонках очей, на одязі та негайній евакуації за межі зараженої зони.
При необхідності викликати швидку медичну допомогу (103) та відправити потерпілого до медичного закладу.
Дотримуючись цих рекомендацій ви збережете своє життя і здоровя!
Наталія ВОЙТЕНКО Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)
______________________________________________________________________________
ДІЇ ПРИ РОЗЛИВІ РТУТІ
22.09.2020
Ртуть – це отрута, без якої ніяк не може обійтися людство, і найважча рідина. Ртуть використовується при виготовленні люмінісцентних і ртутних ламп, термометрів, вимірювальних приладів у медицині та на підприємствах.
Загальні властивості та небезпека ртуті
За своїм зовнішнім виглядом ртуть – метал сріблясто-білого кольору. При звичайних умовах – це рідина. Ртуть у 13,5 разів важча води. В рідкому стані вона легко рухома, при легкому ударі поділяється на дрібні кульки.
• Це самий легкоплавкий метал. Температура плавлення рідкої ртуті – мінус 38,9°С, тому вона випаровується вже при кімнатній температурі. З підвищенням температури понад 18°С її випаровування збільшується. Пари ртуті і її сполуки дуже отруйні.
• Потрапляючи до організму через органи дихання, ртуть акумулюється і залишається там на все життя.
• Допустима концентрація парів ртуті для житлових, дошкільних, учбових, робочих приміщень встановлена 0.0003 мг/м³. В повітрі виробничих приміщень – 0.0017 мг/м³. При концентрації парів ртуті в повітрі більше 0.2 мг/м³, розвивається гостре отруєння організму, яке виглядає так: через 8-24 години починається загальна слабкість, головний біль, підвищується температура. Згодом – болі в животі, розлад шлунку, хворіють ясна.
• Ртуть дуже шкідлива для будь-яких форм життя. Вдихання малих концентрацій парів ртуті протягом тривалого часу призводить до хронічного отруєння. Хронічне отруєння проходить не так бурхливо. Ознаками такого отруєння є: зниження працездатності, швидка стомлюваність, послаблення пам`яті, головні болі; в окремих випадках можливі катаральні прояви у верхніх дихальних шляхах, кровотечі ясен, легке тремтіння рук, розлад шлунку. Тривалий час взагалі ніяких ознак може не бути. Потім поступово підвищується стомлюваність, слабкість, сонливість. З'являються головний біль, апатія, емоційна нестійкість. При цьому починає порушуватися мова, тремтять руки, повіки, а у важких випадках – ноги і все тіло. Ртуть уражає нервову систему, а її тривалий вплив викликає навіть божевілля.
• Отруює не сама ртуть, а її пари. На відміну від інших рідин, випаровується вона навіть на невеличкому морозі. Отрута накопичується практично в усьому – в шпалерах, штукатурці, фарбі, у бетонних плитах, у швах цегельної кладки. І відбувається цей процес дуже швидко.
• Якщо ви розбили градусник, не втрачайте ні хвилини. Відчиніть усі вікна, виведіть з кімнати дітей і, захистивши органи дихання хоча б вологою марлевою пов’язкою, а краще респіратором РУ-60М або РПГ-67Г, негайно починайте збирати ртуть.
• Збирайте спринцівкою великі кульки і відразу скидайте їх у скляну банку з щільною кришкою, а більш дрібні кульки збирайте щіточкою на папір і теж скидайте їх туди ж.
• З щілин витягайте дрібні крапельки ртуті амальгамованою мідною пластинкою або листочками станіолю – вона до них немов прилипає. Якщо ви вважаєте, що якісь крапельки усе ж залишилися, щілини треба засипати дрібним сірчаним порошком або алюмінієвим пилом.
• Якщо ви наступили на ртуть, підошви не тільки очистіть, але й промийте міцним, майже чорним розчином марганцівки. Не намагайтеся “відмити” милом або залити будь-якою рідиною цю отруту – пари усуваються лише хімічним шляхом. Боротьба з парами ртуті складна. Цей процес називається демеркуризацією.
• При виявленні отруєння ртуттю необхідно негайно декілька разів промити шлунок водою з додатком 20-30 гр. активованого вугілля, після чого дати випити молока, розмішаний яєчний білок, а потім проносне. Після виходу із осередку ураження необхідно дати повний спокій, потім відправка до лікарні. При легкій формі отруєння – негайно виключити контакт із ртуттю і продовжити лікування амбулаторно.
Порядок проведення демеркуризації
• Для проведення демеркуризації, з метою недопущення додаткових неприємностей, викликайте відповідних фахівців.
• Для скорочення термінів і обсягів демеркуризації, попередження розносу ртуті і недопущення забруднення інших приміщень, зберіть наявні кульки рідкої ртуті на лист паперу та перенесіть їх в посуд з водою, попередньо розчинивши в ній трохи перманганату калію (марганцівки) – приблизно 2 грами перманганату калію на 1 літр води. Так можна зібрати лише великі кульки. Для вилучення малих кульок, а також тих, що потрапили в щілини підлоги та обробки складної поверхні – необхідне використання спеціальних пристроїв.
• Після закінчення збирання кульок ртуті, забруднені місця миються мильно-содовим розчином (400 грамів мила і 500 грамів кальцинованої соди на 10 літрів води) або розчином марганцівки – 20 грамів на 10 літрів води. Обробка місць, які не були безпосередньо забруднені, не обов`язкова.
Пам’ятайте, якщо ртуті було більше, ніж один градусник, якщо ви раптом десь (скажімо у під'їзді) побачили її гарні кульки, потрібно негайно викликати фахівців!
При виявленні ртуті у приміщенні, необхідно заборонити знаходження людей в ньому, максимально ізолювати від інших приміщень, забезпечити постійне провітрювання.
При відсутності досвіду проведення демеркуризації або розчинів, треба звертатись до фахівців через відділ радіаційного та хімічного захисту населення департаменту громадського порядку та цивільного захисту міської ради або до відділів з питань НС районних у місті рад.
Наталія ВОЙТЕНКО Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
23.07.2020
Правила безпеки на водоймах
Знання та виконання правил поведінки на воді є запорукою безпеки вашого життя та життя ваших дітей, а також отримання задоволення від відпочинку. Необхідно звернути особливу увагу на роз'яснювальну роботу з дітьми в школі, вдома, у дитячих оздоровчих установах, а також у засобах масової інформації.
Запам'ятайте основні правила безпеки:
Відпочинок на воді повинен бути тільки у спеціально відведених місцевими органами виконавчої влади та обладнаних для цього місцях. Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегрівання, безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби в спокійну безвітряну погоду при швидкості вітру до 10м/сек,
Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час слід збільшувати поступово, починаючи з 3-5 хвилин і заходити у воду необхідно повільно, дозволяючи тілу адаптуватися до зміни температури повітря та води.
Не можна пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. При різкому охолодженні у воді настає рефлекторне скорочення м'язів, що спричиняє припинення дихання. Не можна запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати своїх сил.
Після прийняття їжі купатися можна не раніше, ніж через 1,5-2 години.
Не рекомендується купатися поодинці біля крутих, стрімчастих і зарослих густою рослинністю берегів.
Пірнати можна лише там, де є для цього достатня глибина, прозора вода, рівне дно.
Під час купання не робіть зайвих рухів, не тримайте свої м'язи у постійному напруженні, не гоніться за швидкістю просування на воді, не порушуйте ритму дихання, не перевтомлюйте себе.
Дуже обережно плавайте на надувних матрацах і надувних іграшках. Вітром їх може віднести дуже далеко від берега, а хвилею - захлеснути, із них може вийти повітря, і вони втратять плавучість.
У водоймах з великою кількістю водоростей потрібно намагатися плисти поблизу самої поверхні води, не робити різких рухів, щоб не заплутатись, якщо ж руки або ноги заплуталися в стеблах, необхідно зупинитися (прийняти положення "поплавка", "спливання") і звільнитися від них.
Купання з маскою, трубкою і ластами потребує особливої обережності. Не можна плавати з трубкою при сильних хвилях.
Після купання не рекомендується приймати сонячні ванни, краще відпочити у тіні.
Не залишайте дітей на воді без нагляду дорослих!
Суворе дотримання правил поведінки під час купання збереже ваше життя і здоров'я!
Наталія ВОЙТЕНКО Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Допомога при перегріванні на сонці
Перегрівання особливо відчувають діти, люди похилого віку та особи з хронічними захворюваннями.
Тепловий та сонячний удари супроводжуються гострим порушенням як кровообігу, так і функцій інших життєво важливих органів і систем.
Що таке тепловий та сонячний удари
Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, на дачних ділянках, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і недостатнього провітрювання.
Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотливу погоду може призвести до сонячного удару.
Правила поведінки в умовах спеки:
- підтримуйте прохолодну температуру повітря в приміщенні;
- виходячи на вулицю, не забувайте про головні убори, навіть у похмуру погоду;
- одяг має бути з натуральних тканин, вільним і світлим;
- по можливості як найбільше перебувайте у затінку.
Вживайте багато рідини, більше як зазвичай. Але намагайтеся обмежити споживання занадто холодних напоїв або, принаймні, чергуйте їх з рідиною кімнатної температури. Не забувайте, що фабричні фруктові соки треба пити з обережністю, вони містять багато цукру. Міцні напої, насичений чай, кава, пиво є діуретиками – збільшують виділення рідини, чого не можна допускати в спеку. Не рекомендується вживати газовані та алкогольні напої.
Вживайте більше фруктів та овочів, не їжте висококалорійні продукти, уникайте продуктів, що швидко псуються. Необхідно знизити розумові та фізичні навантаження. Уникайте надмірного охолодження при купанні у водоймах з холодною водою та льодом, знаходження в безпосередній близькості від кондиціонера тощо.
Перші ознаки теплового і сонячного удару:
- з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа;
- при важкому перебігу;
- неспокій, маячіння, галюцинації і судоми. Температура тіла підвищується до 40-41 градусів, іноді виникає і втрата свідомості.
Домедична допомога:
Якщо постраждалий в непритомному стані:
Бережіть своє здоров’я !
Наталія ВОЙТЕНКО Дніпровські територіальні курси ЦЗ та БЖД (І категорії)
Різко зросла кількість нещасних випадків,
пов’язаних з відпочинком на воді.
Лише за минулий тиждень на водоймах Дніпропетровської області потонуло двоє підлітків 2008 та 2010 року. А, взагалі, з початку купального сезону сумна статистика нараховує 18 загиблих, з яких 5 дітей.
Нещасні випадки на воді, як правило, трапляються через порушення правил безпечного відпочинку. Більшість людей гине під час купання в непристосованих для цього місцях, а також внаслідок аварійних ситуацій на плавзасобах.
Вода помилок не прощає, тому необхідно знати елементарні норми поведінки і беззаперечно їх виконувати:
- Не заходьте у воду в стані алкогольного сп’яніння;
- Не запливайте за буї. Відчувши втому, перепочиньте – переверніться на спину і підтримуйте себе на плаву легкими рухами рук;
- Потрапивши в течію, не слід з нею боротися. Пливіть вниз по течії під невеликим кутом, поступово наближаючись до берега;
- Не губіться потрапивши у водоверть. Наберіть побільше кисню в легені, якомога глибше пірнайте і потужним ривком спробуйте випірнути убік;
- Не допускайте грубих ігор під час купання;
- Не залишайте дітей без догляду;
- Обережно плавайте на надувних виробах: вітром чи течією їх може віднести далеко від берега.
І пам’ятайте: паніка – головна причина усіх бід. Не метушіться, заспокойтеся і подумайте яким чином підвищити плавучість плавзасобу, що зробити аби більш впевнено триматися на воді.
Прохання до батьків: - Поспілкуйтеся з дітьми, нагадайте їм про правила безпеки, утримайте їх від необачливих вчинків. П’ять хвилин вашої уваги можуть врятувати дитині життя!
Телефон рятувальної служби 101
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
11.06.2020 р
Убережіть себе від лиха!
Нещасні випадки на воді, як правило, трапляються через порушення правил безпеки, і найчастіше тонуть саме ті, хто вміє плавати.
Більшість людей гине через:
Правильний вибір місць купання, суворе дотримання правил поведінки, постійний контроль за дітьми у воді збоку дорослих – ось складові безпечного відпочинку.
Не допускайте легковажного ставлення до вимог безпеки самі і застерігайте від необачливих вчинків оточуючих!
Легше попередити, ніж боротися з наслідками!
Щоб не трапилося нещастя, батькам, що планують провести відпочинок на воді, варто пам’ятати основні правила:
Ніколи не залишайте у воді, або біля води дітей без нагляду дорослих, навіть якщо на них одягнені захисні об лаштунки. Не доручайте старшим дітям молодших дітей тому, що загравшись вони можуть забути про них.
По можливості, відвідуйте пляжі зі спеціально відведеними територіями для дитячого купання.
Прийшовши на пляж, дізнайтеся де знаходиться медпункт і рятувальна вежа.
Одягніть на дитину яскравий купальний костюм, рятувальний жилет чи нарукавники.
Дотримуйтеся режиму купання. Діти не повинні постійно знаходитися у воді. Не пускайте дитину у воду якщо вона перед цим довго знаходилася на сонці, або тільки що поїла.
Знаходячись на відпочинку у невідомому місті, заздалегідь поцікавтесь де знаходиться лікарня, поліклініка і як визвати «швидку» в екстрених випадках.
І взагалі, будьте пильні і не зводьте з дитини очей, і тоді літнє купання у водоймищі принесе вам лише позитивні емоції.
Телефон рятувальної служби 101.
03.06.2020
До уваги жителів Покровської селищної ради!!!
Пожежі – найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої країни, особливо влітку в лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Вогонь знищує будівлі і споруди, дерева і тварин, зазнають каліцтв і гинуть люди.
Причинами виникнення пожеж у природних екосистемах можуть бути - кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з ним, роботи у лісових районах (утилізація сміття, будівництво і т. д.), випалювання трави на лісових галявинах. У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж – людина.
І хоча всі розуміють усю користь того, що дають нам зелені насадження, але чому ж тоді так безжалісно нівечать їх? Щоб виростити лісові насадження, потрібно кілька десятків років.
Попереду травневі свята, коли за гарної погоди люди звично потягнуться на пікніки у ліси й лісосмуги, на береги водойм, у передмістя – на дачні ділянки. У цей період щороку різко збільшується кількість пожеж у лісостеповій зоні, загорянь торішнього сухостою у приватному секторі, біля доріг.
Затим розпочнеться сезон масового відпочинку людей – канікул та відпусток, коли тисячі людей перемістяться з міст та селищ у зелену зону, що теж посилить пожежну загрозу лісам.
Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розкладати вогнища й застосовувати відкритий вогонь у лісі забороняється! За сухої погоди достатньо найменшої іскри, щоб спалахнуло велике полум'я, особливо у хвойному лісі. Забороняється розпалювати багаття на торфовищах, поблизу копиць сіна, скирт соломи. Пожежну небезпеку становлять і старі пні та сушняк.
Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем – дуже небезпечні.
Правила безпеки під час виникнення пожежі в природних екосистемах:
- не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень
- не тікайте від полум`я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом
- з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню
- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини
- гасити полум`я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами
- під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв`язок за допомогою голосу
- будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас
- після виходу із осередку пожежі негайно поінформуйте місцеву пожежно-рятувальну службу за телефоном «101» про місце, масштаб та характер пожежі.
Перша допомога при опіках:
- посадіть або покладіть постраждалого
- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше)
- якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати
- зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого
- шкіру навколо опіків потрібно обробити розчином марганцівки або спиртом
- всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або наволочка, чистими серветками)
- викликати швидку медичну допомогу за телефоном “103”.
Виконання вищевказаних правил та заходів зробить Ваш відпочинок радісним та безпечним.
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
03.06.2020
Експрес-інформація щодо попередження загибелі людей
на водних об’єктах
З настанням по-справжньому літнього тепла жителі громади все частіше надають перевагу відпочинку на березі водойм. Але, щоб відпочинок не перетворився на трагедію, слід дотримуватися правил безпечної поведінки біля води.
Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, що добре вміють плавати і самовпевнено запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води, коли починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти на себе ступню за великий палець.
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.
Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води зі швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах. Купаючись на «дикому» пляжі чи у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева. У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби. До плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів. Утримуйтеся від далеких запливів, бо переохолодження – головна причина трагічних випадків.
Особливо слідкуйте за дітьми - їхня поведінка у воді не передбачувана.
На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кіс, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти. Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам’янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна і впасти на мокрому та слизькому камені, коли тільки входиш у воду.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
Якщо під час прогулянки човном ваш плавзасіб перевернувся, головне - не розгубитися, човен ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за нього, намагаючись штовхати до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, в жодному разі не можна заплющувати очі. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.
Дотримуйтесь цих нескладних правил – і будете у безпеці!
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
10.02.2020
До уваги населення!
Зима, в повному значенні цього слова, лише тепер, у лютому, починає поволі входити в свої права. Вулиці вкрилися снігом, водойми – кригою. І саме туди, на ще зовсім тонку й незміцнілу поверхню поспішають рибалки – поціновувачі підльодного лову. Своєю необачною поведінкою вони наражають своє життя та здоров’я на небезпеку, адже будь-якої миті можуть опинитися у крижаній воді.
Аби запобігти лиху нагадуємо правила поведінки на льоду:
Виходити на лід безпечно лише тоді, коли його товщина досягне 7 см. (при цьому в розрахунок береться лише товщина нижнього, зеленуватого шару льоду).
Масова пішохідна переправа може бути організована лише при товщині льоду понад 15 см.
Для влаштування катка товщина льоду повинна бути не менше 12 см.
Якщо Вам все ж необхідно перейти через замерзлу річку, озеро чи ставок – то запам'ятайте, що найкраще це зробити на лижах (при цьому треба відстебнути кріплення, а палиці тримати в руках, не накидаючи петлі на кисті, рюкзак слід повісити на одне плече).
Якщо лід переходить група людей, то відстань між ними повинна бути не менше 5 м.
При переході по льоду в невідомому місці потрібно взяти палицю, щоб за її допомогою перевіряти міць льоду (якщо від удару палицею з'явиться вода, то необхідно негайно повернутись назад. Ні в якому разі не перевіряйте лід ногою).
Слід пам'ятати: лід завжди тонший там, де є стік води, ростуть кущі, очерет, де швидка течія, є джерела або впадає струмок.
Рибалкам слід пам'ятати:
У випадку, якщо Ви все ж провалились:
Громадяни, будьте обережні на льоду, дотримуйтесь елементарних правил безпеки, бережіть своє життя та здоров’я!
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Правила пожежної безпеки в адміністративних приміщеннях
Усі співробітники при прийомі на роботу і за місцем роботи повинні проходити протипожежний інструктаж. Проводити інструктажі повинні посадові особи, які мають відповідне посвідчення.
Територія повинна постійно триматися в чистоті, систематично очищатися від сміття, відходів, тари, листя, що облетіло, яке необхідно регулярно вивозити в спеціально відведені місця.
Підходи до пожежних сходів, пожежному інвентарю, устаткуванню і засобам пожежогасіння повинні бути завжди вільні, триматися в справному стані, взимку очищатися від снігу. До всіх будівель і споруд повинен бути забезпечений вільний доступ.
Територія повинна мати зовнішнє освітлення, яке забезпечує вільне знаходження пожежних сходів, протипожежного устаткування, входів у будівлі і споруди.
Розпалювати вогнища, спалювати відходи, тару на відстані менше 15 м від будівель і споруд суворо забороняється.
Евакуаційні шляхи і виходи повинні завжди триматися вільними, нічим не захаращуватися, і у випадку виникнення пожежі або стихійного лиха забезпечувати безпечну евакуацію людей.
Установки пожежної сигналізації і пожежогасінні повинні бути завжди справні, і проходити періодичне обслуговування.
Забороняється використовувати засоби пожежогасіння не за призначенням!
Електроустановки повинні відповідати вимогам Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), Правил технічної експлуатації споживачів (ПТЕ), Правил техніки безпеки під час експлуатації електроустановок (ПТБ) і інших нормативних документів, що діють.
З`єднання, відгалуження і закінчення проводів і кабелів повинні здійснюватися за допомогою зварки, спайки, опресовування або спеціальних затисків. Виконувати з`єднання жил проводів і кабелів методом скручування забороняється.
Установка та експлуатація тимчасових електромереж не дозволяється.
Температура зовнішньої поверхні електронагрівальних пристроїв в найбільш нагрітому місці в нормальному режимі не повинна перевищувати 85 °С.
Відстань від електронагрівальних пристроїв до горючих матеріалів і конструкцій повинна бути не менше 0,25 м.
Не допускається:
Відповідальність за дотримання вимог пожежної безпеки несуть керівники закладів чи структурних підрозділів!
Куріння на території і в будівлях дозволяється тільки в спеціально відведених, пристосованих для цього місцях.
Вогняні, зварювальні та інші пожежонебезпечні роботи проводяться тільки за наявності наряду-доступу і при виконанні заходів, які виключають можливість виникнення пожежі.
Після закінчення роботи, співробітники, відповідальні за пожежну безпеку приміщень, повинні ретельно оглянути всі приміщення, вимкнути всі електроприлади, видалити горючі відходи і закрити приміщення.
У разі виникнення пожежі:
Негайно повідомити про це в пожежну охорону по телефону 101, при цьому вказати точні адресу об`єкту, кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, обстановку, наявність людей і повідомити своє прізвище.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ПАМ’ЯТКА
для мешканців Дніпропетровської області про порядок оповіщення
у разі виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та воєнного характеру, а також укриття в захисних спорудах
ОПОВІЩЕННЯ
Головний засіб оповіщення населення про дії при виникненні надзвичайних ситуацій – це передача повідомлення по мережі провідного мовлення (через квартири і зовнішні гучномовці), а також через мережі радіомовних станцій і телебачення, пересувні автомобілі, оснащені гучномовцями.
Для того, щоб привернути уваги населення в екстремальних випадках включаються сирени та інші сигнальні засоби.
ЗАПАМЯТАЙТЕ! СИРЕНА ТА УРИВИСТІ ГУДКИ ІНШИХ СИГНАЛЬНИХ ЗАСОБІВ ОЗНАЧАЮТЬ СИГНАЛ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ – „УВАГА ВСІМ!”.
Після подачі звукових сигналів (сирени, гудки тощо) передається мовна інформація про надзвичайну ситуацію.
Почувши такий сигнал, негайно увімкніть радіоприймач або телевізор і уважно прослухайте повідомлення центральних та місцевих органів влади з питань цивільного захисту.
Прослухавши інформацію кожен громадянин повинен діяти без паніки і метушні згідно з отриманими інструкціями.
ПОВІДОМЛЕННЯ ВКЛЮЧАЄ: інформацію про надзвичайну ситуацію, місце і час її виникнення, територію (райони, масиви, вулиці, будинки тощо), яка потрапляє в зону ураження, порядок дій населення, що знаходиться на даній території, іншу важливу інформацію.
КОЖНИЙ ГРОМАДЯНИН, який знаходиться на роботі, повинен виконувати всі розпорядження керівника цивільного захисту суб’єкта господарської діяльності відповідно до плану цивільного захисту, а також приймати участь у проведенні аварійно-рятувальних робіт у складі формувань або за вказівками органів управління цивільного захисту.
ЯКЩО ГРОМАДЯНИН ЗНАХОДИТЬСЯ ВДОМА, при виникненні надзвичайних ситуацій, він повинен:
тримати вдома постійно включеними радіоприймач та телевізор щоб мати можливість своєчасно почути розпорядження центральних та місцевих органів виконавчої влади з питань цивільного захисту;
повідомити про отриману інформацію сусідів;
постійно тримати при собі засоби індивідуального захисту, а також медичну аптечку, документи (паспорт, військовий квиток, документи про освіту, свідоцтво про народження дітей, пенсійне посвідчення, трудову книжку та інше), гроші, засоби зв’язку, предмети особистої гігієни, запас їжі та води;
провести у квартирі (домі) протипожежні профілактичні заходи (виключити газ, водопостачання, електропостачання та інше), підвищити захисні властивості квартири: зачинити вікна, ущільнити їх;
мати інформацію про місце найближчого укриття (підвальне приміщення, паркінг тощо).
ЯКЩО СИГНАЛ ЗАСТАВ ВАС У ТРАНСПОРТІ, ГРОМАДСЬКОМУ МІСЦІ (магазині, театрі, на ринку тощо) уважно прослухайте повідомлення і дійте відповідно до отриманих інструкцій.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Пам’ятка щодо профілактики ботулізму
Остерігайтеся вживання непатраної в’яленої риби Держпродспоживслужба звертає увагу на погіршення епідемічної ситуації щодо захворюваності на ботулізм. З другої половини травня почастішали випадки захворювання серед населення, які пов’язані із вживанням в’яленої непатраної риби, що виготовлялася хворими в домашніх умовах самостійно або була придбана у місцях стихійної торгівлі. За оперативними повідомленнями територіальних органів Держпродспоживслужби, з початку року фахівці Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 31 випадку захворювання на ботулізм (постраждало 28 осіб), із них 11 випадків пов’язано із вживанням рибних продуктів, які було виготовлено у побуті, або невідомого походження. Серед захворілих на ботулізм зареєстровано 2 летальних випадки. Держпродспоживслужба рекомендує відмовитися від вживання в’яленої не патраної риби (особливо в літній період) та не купляти продукти в місцях стихійної торгівлі.
Ботулізм - гостра токсикоінфекція, викликана паличкою Clostridium botulinum і її токсином, що міститься в неправильно приготовлених і збережених консервах. Захворювання реєструється повсюдно, окрім районів вічної мерзлоти. Присутність ботулотоксину в харчових продуктах не змінює їх органолептичних властивостей.
Збудники ботулізму широко поширені в природі. Вегетативні форми і спори виявляються в кишечнику різних домашніх і особливо диких тварин, водоплавних птахів, риб. Потрапляючи у зовнішнє середовище (ґрунт, мул озер і річок), спори довгостроково зберігаються і накопичуються. Практично всі харчові продукти, забруднені ґрунтом або вмістом кишечника тварин, птахів, риб можуть містити спори або вегетативні форми збудників ботулізму. Проте захворювання може виникнути тільки при вживанні тих, які зберігалися при анаеробних або близьких до анаеробних умовах без попередньої достатньої термічної обробки. Це можуть бути консерви, особливо домашнього приготування, копчені, в'ялені м'ясні та рибні вироби, а також інші продукти, в яких є умови для розвитку вегетативних форм збудників та токсиноутворення. Найчастіше реєструються захворювання, пов'язані з вживанням грибів домашнього консервування, копченої або в'яленої риби, м'ясних і ковбасних виробів, бобових консервів. Ці продукти частіше викликають групові, «сімейні» спалахи захворювань. Якщо інфікований продукт твердофазний (ковбаса, копчене м'ясо, риба), то в ньому можлива, так звана, «гніздова» інфікованість збудниками ботулізму і утворення токсинів. Тому зустрічаються випадки захворювання на ботулізм, коли не всі особи, які вживали один продукт, хворіють. У даний час переважають захворювання, викликані отруєннями токсинами А, В або Е. Таким чином, основним шляхом передачі захворювання є харчовий, обумовлений вживанням консервованих у домашніх умовах продуктів харчування.
У питаннях профілактики ботулізму основним є дотримання чистоти сировини. Тому чим чистіше відмито городину перед консервуванням, чим ретельніше промита риба перед засолом, тем менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні. Гриби складно повністю звільнити від мікрочастинок ґрунту, тому не рекомендується консервувати їх у герметично закритих банках у домашніх умовах. При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову, лимонну кислоти, тому що збудник ботулізму не любить кисле середовище. Важливо добре стерилізувати банки й кришки безпосередньо перед закладкою в них продуктів. При консервуванні в домашніх умовах, особливо м'ясних і рибних продуктів, необхідно проводити тиндалізацію (протягом двох діб прогрівати при температурі 100°С 5 хвилин для переходу спор у вегетативну форму), після чого простерилізувати консерви при температурі 100°С - не менше 40 - 60 хвилин з подальшою їх герметичною упаковкою. Найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки. Також необхідно категорично виключити придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.
У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.
З метою попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись наступних рекомендацій:
У випадку виявлення перших ознак харчового отруєння (слабкість, підвищення температури тіла, нудота, біль в животі, блювання, пронос тощо) не займайтесь самолікуванням, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою медпрацівників.
Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей. Прислухайтесь до вищевказаних порад.
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Шановні громадяни!
Святкові заходи на Івана Купала з водою та вогнем несуть потенційну небезпеку, як для життя, здоров’я людей, так і для навколишнього середовища.
Вогонь
Йдеться не про туристичне багаття, а велике кострище для ритуальних потреб тому воно має бути розташоване не ближче ніж 10 метрів до листяних дерев і - 25 метрів до хвойних. Доречно робити це на майданчиках, які вже використовували з цією метою.
Ні в якому разі не слід розпалювати вогонь у хвойних молодниках: може виникнути верхова пожежа. Також заборонено розпалювати вогнища на ділянках із сухим очеретом, мохом або травою, на вирубках, де залишились легкозаймисті матеріали, оскільки тут вогонь швидко розповсюджується, а пожежу, яка почалася, важко зупинити.
Порядок підготовки місця
Лопатою знімають дерен із місця, обраного для кострища. У крайньому разі для цього застосовують сокиру. Усе сухе листя, гілки, траву, які можуть загорітись, варто відгребти від багаття на відстань 2-2,5 м.
По закінчені святкових заходів залишки багаття слід старанно загасити. Пам’ятайте! Погано загашене вогнище протягом 3-5 днів приховує в собі небезпеку. Будьте уважними та обережними з вогнем, дотримуйтесь правил пожежної безпеки!
Вода
Купатися краще вранці або ввечері, коли сонце гріє, але немає небезпеки перегріву. Температура води повинна бути не нижче 17-19 градусів, у холоднішій - знаходитися небезпечно.
Плавати у воді можна не більше 20 хвилин, причому цей час повинен збільшуватися поступово, починаючи з 3-5 хвилин.
Не можна доводити себе до ознобу. При переохолодженні можуть виникнути судорога, відбутися припинення дихання, втрата свідомості. Краще купатися декілька разів по 15-20 хвилин, а в перервах пограти в рухливі ігри: волейбол, бадмінтон.
Не входити, не пірнати у воду після тривалого перебування на сонці. Периферичні судини сильно розширені для більшої тепловіддачі. При охолодженні у воді наступає різке рефлекторне скорочення м’язів, що спричиняє за собою припинення дихання.
Не входити у воду в стані алкогольного сп’яніння. Алкоголь блокує нормальну діяльність головного мозку.
Якщо немає поблизу обладнаного пляжу, треба вибрати безпечне для купання місце з твердим та чистим дном, поступовим ухилом. Ніколи не пірнайте в незнайомих місцях, не обладнаних спеціально.
Не запливати далеко, особливо за буї, тому що можна не розрахувати свої сили. Відчувши втому, не треба губитися і рватися, якнайшвидше доплисти до берега.
Не губитися, навіть якщо потрапили у вир. Необхідно набрати побільше повітря в легені, зануритися у воду і, зробивши сильний ривок вбік, спливти.
Не допускати грубих ігор на воді: підпливати під тих, хто купається, хапати їх за ноги, “топити”, подавати помилкові сигнали про допомогу тощо.
Не лишати коло води малят. Вони можуть впасти у воду і захлинутися.
Не треба відпливати далеко від берега або перепливати водойми на суперечку. Довести своє уміння плавати можна, пропливши декілька разів ту саму дистанцію поблизу берега.
Експрес-інформація щодо попередження загибелі людей
на водних об’єктах
З настанням по-справжньому літнього тепла жителі громади все частіше надають перевагу відпочинку на березі водойм. Але, щоб відпочинок не перетворився на трагедію, слід дотримуватися правил безпечної поведінки біля води.
Основною причиною загибелі людей на воді є страх. У більшості випадків тонуть люди, що добре вміють плавати і самовпевнено запливають далеко від берега. Там вони можуть потрапити у потік холодної води, коли починає зводити ноги і хапає корч. У цій ситуації головне – не злякатися. Треба зануритися у воду і сильно потягти на себе ступню за великий палець.
Варто пам’ятати, що основними умовами безпеки є правильний вибір і обладнання місць для купання; навчання дорослих та дітей плаванню, суворе дотримання правил поведінки під час купання і катання на плавзасобах, постійний контроль за дітьми у воді з боку дорослих.
Відпочинок на воді допускається тільки у спеціально відведених місцевими органами влади та обладнаних для цього місцях. Безпечніше відпочивати на воді у світлу частину доби. Купатися дозволяється в спокійну безвітряну погоду при температурі води не менше +18, повітря не нижче +24.
Не лізьте у воду в незнайомому для вас місці, уникайте води зі швидкою течією, не заходьте у воду напідпитку, ніколи не плавайте наодинці, особливо якщо не впевнені у своїх силах. Купаючись на «дикому» пляжі чи у незнайомому місці, не пірнайте з берега, гірки, дерева. У воду слід входити неспішно, обережно пробуючи дно ногою; купатися краще там, де є рятувальні служби. До плавок потрібно прикріпляти шпильку, якщо далеко від берега судома зведе руку чи ногу, укол шпилькою допоможе відновити еластичність м’язів. Утримуйтеся від далеких запливів, бо переохолодження – головна причина трагічних випадків.
Особливо слідкуйте за дітьми - їхня поведінка у воді не передбачувана.
На рівнинних річках є багато ям і вирів. Вони підступно зустрічаються біля піщаних кіс, під берегом, де особливо полюбляють купатися діти. Гірські ріки мають стрімку течію, що може збити з ніг. Дно і береги таких річок кам’янисті, тому можна отримати важкі травми при падінні. Можна і впасти на мокрому та слизькому камені, коли тільки входиш у воду.
На морі треба завжди зважати на хвилі, які можуть перевернути людину при вході у воду. Не намагайтеся плисти проти хвилі. Варто бути обережними біля водорізів. Не пірнайте з них, бо можна впасти – вони дуже слизькі від водоростей. Не запливайте за буйки! Великою бідою може обернутися пірнання на мілководді або в незнайомих місцях. У таких випадках можливі травми шийного відділу хребта з пошкодженням спинного мозку.
Якщо під час прогулянки човном ваш плавзасіб перевернувся, головне - не розгубитися, човен ще певний час тримається на воді, отже, треба зберігати спокій і до прибуття рятувальників триматися за нього, намагаючись штовхати до берега. Потрапивши під пліт або вітрило човна, що перекинувся, в жодному разі не можна заплющувати очі. Той, хто добре вміє плавати, у першу чергу повинен допомогти тому, хто не вміє, підтримувати його на плаву. Рятувати треба спочатку одного потопаючого, а потім іншого, допомогти вплав одночасно кільком людям неможливо. Під час катання дітей необхідна присутність дорослого в кожному човні. Він мусить уміти керувати судном, добре плавати, знати прийоми надання невідкладної допомоги постраждалим на воді.
Дотримуйтесь цих нескладних правил – і будете у безпеці!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
До уваги жителів Покровської селищної ради!!!
Пожежі – найбільш масові і розповсюджені лиха: вони відбуваються практично в усіх районах нашої країни, особливо влітку в лісах, на торф’яниках, полях, у житлових будівлях і на промислових підприємствах. Вогонь знищує будівлі і споруди, дерева і тварин, зазнають каліцтв і гинуть люди.
Причинами виникнення пожеж у природних екосистемах можуть бути - кинутий недопалок або сірник, розведення вогнища і необережне поводження з ним, роботи у лісових районах (утилізація сміття, будівництво і т. д.), випалювання трави на лісових галявинах. У 90% випадків причина виникнення лісових пожеж – людина.
І хоча всі розуміють усю користь того, що дають нам зелені насадження, але чому ж тоді так безжалісно нівечать їх? Щоб виростити лісові насадження, потрібно кілька десятків років.
Попереду травневі свята, коли за гарної погоди люди звично потягнуться на пікніки у ліси й лісосмуги, на береги водойм, у передмістя – на дачні ділянки. У цей період щороку різко збільшується кількість пожеж у лісостеповій зоні, загорянь торішнього сухостою у приватному секторі, біля доріг.
Затим розпочнеться сезон масового відпочинку людей – канікул та відпусток, коли тисячі людей перемістяться з міст та селищ у зелену зону, що теж посилить пожежну загрозу лісам.
Аби уникнути подібного, слід пам'ятати, що розкладати вогнища й застосовувати відкритий вогонь у лісі забороняється! За сухої погоди достатньо найменшої іскри, щоб спалахнуло велике полум'я, особливо у хвойному лісі. Забороняється розпалювати багаття на торфовищах, поблизу копиць сіна, скирт соломи. Пожежну небезпеку становлять і старі пні та сушняк.
Слід дуже пильно наглядати за дітьми, адже, користуючись свободою, вони можуть підпалити чагарник чи сушняк. Їхні пустощі з вогнем – дуже небезпечні.
Правила безпеки під час виникнення пожежі в природних екосистемах:
- не панікуйте та не приймайте поспішних необдуманих рішень
- не тікайте від полум`я, що швидко наближається, у протилежний від вогню бік, а долайте крайку вогню проти вітру, закривши голову і обличчя одягом
- з небезпечної зони, до якої наближається полум`я, виходьте швидко, перпендикулярно напряму поширення вогню
- якщо втекти від пожежі неможливо, то вийдіть на відкриту місцевість або галявину, ввійдіть у водойму або накрийтесь мокрим одягом і дихайте повітрям, що над самою поверхнею землі, – воно тут менш задимлене, рот і ніс при цьому прикривайте одягом чи шматком будь-якої тканини
- гасити полум`я невеликих низових пожеж можна, забиваючи його гілками листяних порід дерев, заливаючи водою, закидаючи вологим ґрунтом та затоптуючи ногами
- під час гасіння пожежі не відходьте далеко від доріг та просік, не випускайте з виду інших учасників гасіння пожежі, підтримуйте з ними зв`язок за допомогою голосу
- будьте обережні в місцях горіння високих дерев, вони можуть завалитися та травмувати вас
- після виходу із осередку пожежі негайно поінформуйте місцеву пожежно-рятувальну службу за телефоном «101» про місце, масштаб та характер пожежі.
Перша допомога при опіках:
- посадіть або покладіть постраждалого
- обливайте місця опіків великою кількістю води (15 хвилин і більше)
- якщо є можливість, то зніміть з уражених місць каблучки, годинники, паски, взуття до того, поки ці місця не почали набрякати
- зняти предмети одягу, які згоріли або ще тліють, можна лише у тому випадку, якщо вони не прилипли до уражених місць постраждалого
- шкіру навколо опіків потрібно обробити розчином марганцівки або спиртом
- всі опіки необхідно захистити, прикриваючи їх чистою тканиною без ворсу (простирадло або наволочка, чистими серветками)
- викликати швидку медичну допомогу за телефоном “103”.
Виконання вищевказаних правил та заходів зробить Ваш відпочинок радісним та безпечним.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
ПОРЯДОК ДІЙ НАСЕЛЕННЯ ПІД ЧАС ПОВЕНІ ЧИ ПІДТОПЛЕННЯ
Під час повені чи паводку слід зберігати спокій і діяти відповідно ситуації
Після попередження про можливість повені:
уважно слухайте подальшу інформацію про НС та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв’язку з вами;
зберігайте спокій, попередьте сусідів;
зберіть документи, одяг, найбільш необхідні речі, запас продуктів харчування на декілька днів, медикаменти. Складіть все це у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті;
від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, перекрийте воду, вимкніть газ;
перенесіть більш цінні речі та продовольство на верхні поверхи або підніміть на верхні полиці;
необхідно привести у належну готовність плавзасоби. За їх відсутності виготовити найпростіші такі засоби із матеріалів, які є під рукою: колод, дошок, автомобільних камер, бочок тощо;
переженіть худобу, яка є у вашому господарстві, на підвищену місцевість.
Дії під час повені
Перш ніж покинути дім, необхідно переконатися, що газ і електроенергія вимкнені. З собою потрібно взяти документи, гроші, найнеобхідніші речі, невеликий запас харчових продуктів і води. Затоплені місця глибиною до 1 м можна переходити вбрід, від 0,6 до 1,2 м - переправлятись на автомобілях з переднім і заднім приводом, на тракторах. Переправу можна організувати за допомогою човнів та інших плаваючих засобів, або підручних засобів - заздалегідь приготовлених плотів.
При перебуванні під час повені у полі, лісі необхідно виходити на підвищені місця. Якщо такої можливості немає, потрібно забратися на дерево, використовувати всі предмети, здатні утримувати людину на воді - дошки, дерев’яні двері, бочки тощо.
Під час повені найважливіший обов’язок усіх громадян - надання допомоги та рятування потопаючих.
Окремі групи людей у силу певних обставин, що склалися, можуть залишитися на затопленій території. У такому випадку, насамперед, необхідно:
переміститися у безпечне місце (це можуть бути верхні поверхи будівель та споруд) і дотримуватися таких правил безпеки:
не вживати продукти харчування, які забруднені повеневою водою;
пити воду тільки після її кип’ятіння;
не користуватися електроприладами, що намокли;
перебуваючи у воді або у своєму приміщенні, не торкатися до електричних дротів та ввімкнених у електромережу приладів;
обмежити пересування у затопленому місці;
у разі необхідності пересування і відсутності плавзасобів пливти слід не проти течії, а під кутом до неї, остерігаючись предметів, що плавають або затоплені.
В зоні раптового затоплення:
1. Уникайте паніки, по можливості, негайно залиште зону підтоплення.
2. Підніміться на верхні поверхи (дахи будинків, дерева чи інші підвищення). Якщо будинок одноповерховий – займіть горішні приміщення. Залишайтеся там до прибуття допомоги. Сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
3. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, якими можна скористатися до одержання допомоги.
4. Під час та після повені, ні в якому разі, не пийте воду з джерел водопостачання, які були підтоплені (так як вони можуть бути зараженими).
Після повені, паводка:
1. Переконайтеся, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням.
2. Не користуйтеся електромережею до повного осушення будинку.
3. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
4. Усе майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
5. Обов’язково кип’ятіть питну воду!
6. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
У зв’язку з підтопленням помешкань, сільськогосподарських угідь, лісів, доріг існує ризик спалахів інфекційних хвороб. Зарадити цій біді можна дотримуючись простих правил гігієни!
_________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
До уваги населення!
За інформацією Дніпропетровського регіонального центру з гідрометеорології 05 березня 2019 року по області збережуться пориви південно-західного вітру 15-20 м/с.
Просимо бути уважними.